مجله مد فشن

نکات مهم اندازه گیری در خیاطی

مهم ترین نکته برای ترسیم الگو اندازه گیری صحیح اندام است.ایتدا با فرم بدن خود آشناشوید.فرم بدن خود را در آینه به دقت تماشا کنید.برای اندازه گیری ابتدالباس زیر مناسب با لباس باضخامت کم (زیر پوش یا تاب) بپوشید.در انحای کمر نوار به اسم نوار کرسله ببندید .این نوار خط کمر شما را مشخص میکند.نوار کرسله را طوری ببندید که نه شل باشد نه محکم باشد.

اندازه های مورد نیاز دامن

دور کمر

دور باسن

بلندی باسن

قد دامن

  1. قبل از اینکه اندازه گرفتن را شروع کنید باید از کیفیت متر نواری مورد استفاده مطمئن شوید. از انتهای فلزی متر نواری برای اندازه گیری‌های افقی‌های فلزی بلند متر نواری برای اندازه گیری‌های عمودی استفاده می‌شود.
  2. شخصی که لباس را اندازه گرفتن می‌کند، باید کاملاً صاف بایستد.
  3.  برای اندازه گرفتن دقیق به یک شخص کاملاً متخصص در خیاطی نیاز می‌باشد.
  4.  لباس باید هیچگونه چین خوردگی یا چروک نداشته باشد.
  5.  در حین اندازه گیری دقیق لباس، شخصی که در حال اندازه گیری می‌باشد، باید یک لباس کاملاً مناسب (اندازه) بپوشد.
  6.  در هنگام اندازه گیری اعضای بدن، باید به خطوط اصلی بدن توجه شود.
  7.  در حین اندازه گیری منحنی‌های بدن مانند دور شکم، دور کمر یا دور باسن، متر باید کاملاً موازی سطح زمین باشد.

نکته لازم به ذکر است این است که دقت اندازه گیری‌های مختلف کاملاً به محل دقیق دور کمر بستگی دارد. در ضمن باید در هنگام اندازه گیری‌ها، مقداری فاصله اضافی برای آزاد بودن لباس در نظر گرفته شود.
میزان آزادی لازم به نوع پارچه مورد استفاده در آن لباس بستگی دارد. توجه کنید که میزان آزادی در پارچه‌های بافته شده باید بیشتر از پارچه‌های بافتنی باشد.

اگر سررشته‌ای در هنر خیاطی داشته باشید می‌دانید که کوچکترین بی‌دقتی، نتیجه کار را بسیار بد جلوه می‌دهد. به همین دلیل باید هنگام اندازه گیری با متر، آن را به‌درستی در دست بگیرید و با حساسیت هرچه‌تمام‌تر اندازه‌ها را محاسبه و یادداشت کنید.

نظم به کیفیت و دقت کار شما کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام اندازه گیری در خیاطی، اندازه‌ها را به ترتیب انجام دهید و یادداشت کنید. در ابتدا اندازه‌های بالاتنه را یادداشت کنید و سپس به سراغ اندازه‌های پایین‌تنه بروید.

در ادامه اندازه گیری بالاتنه رو هم براتون میزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *