مجله مد فشن

11 ترفند خیاطی حرفه ای

11 ترفند خیاطی حرفه ای

تمام خیاطان حرفه ای برای خود و اطرافیان لباس ها زیادی می توانند طراحی و بدوزند. خیاطی هم مثل تمام هنر های دیگر نیازمند یک سری ریزه کاری ها و دقت در بعضی مسائل است هر چه بیشتر و بهتر به این نکات توجه شود لباسی که در نهایت دوخت می شود از کیفیت دوخت بالا تری برخوردار می شود.در این مقاله سعی شده به ۱۰ مورد از بهترین ترفند های خیاطی که همه کسانی که حرفه ای هستند ب انجامدهند و به شما عزیزان خیلی کمک می کند بپردازیم. نکاتی ریز و در عین حال ساده ولی مهم که شاید رعایت همین نکات خیلی به شما کمک در تمیزی کار کمک کند.

ترفند1

چرخ درست کار نمیکنه!

 

همیشه واقعا نیازی نیست برای هر بار خراب شدن چرخ خیاطی به تعمیرگاه چرخ مراجعه کنید. با کمی آشنایی از نحوه کارکرد چرخ خیاطی می توانید خودتان آن را عیب یابی کنید و به راحتی آن را درست کنید.ابتدا می توانید دور تسمه چرخ را بررسی کنید ببینید که نخ دور آن نپیچیده باشد.چرا که پیچیده شدن نخ دور تسمه مانع حرکت تسمه و کار کردن چرخ می شود.فقط کافیست با قیچی نخ ها را از تسمه جدا کنید تا چرخ دوباره کار کند.

 

ترفند 2

پیدا کردن عیب چرخ!

 

برای برطرف کردن عیب چرخ خیاطی زیر چرخ یک تکه پارچه بگذارید و پارچه را بدوزید . دوخت پشت و روی پارچه را بنگرید . در صورتی که دوخت زیر پارچه خراب بود قسمت بالای چرخ مشکل دارد و ممکن است مسیر رد شدن نخ از بالا تا سوزن مشکل داشته باشد پس آن را بررسی و برطرف کنید . اگر دوخت قسمت روی پارچه خراب باشد ، قسمت زیر چرخ مشکل دارد و باید اقدامات لازم انجام شود.

 

 

ترفند 3

قرار دادصحیح دوک و قرقرره روی چرخ

 

برای استفاده از دوک به جای قرقره ، ابتدا یک لوله خودکار روی محل قرار گرفتن قرقره قرار دهید و سپس دوک را روی خودکار بگذارید، این کار سبب می شود که تعادل دوک حفظ شود و مانع از افتادن دوک حین کار می شود.شما می توانید یک قرقره را در جای خود بگذارید و سپس دوک را روی قرقره قرار دهید.

ترفند 4

رومیزی های ابریشمی را آهار دهید

 

اگر ژلاتین در دسترس شما نبود کافیست برای آهار کردن رومیزی ابریشمی از نشاسته استفاده کنید. باید از آب سرد استفاده کنید تا نشاسته کار خودش را بکند. ابتدا پارچه را با آب سرد بشویید و سپس در یک ظرف آب سرد و ۲ قاشق نشاسته بریزید و چند دقیقه رومیزی را در این محلول قرار دهید.بعد از خارج کردن آن بر روی سطح صاف قرار داده و روی آن یک پارچه ی سفید بیاندازید و آن را اتو کنید.

 

تر فند 5

روش دوخت دکمه های صدفی

 

دکمه های صدفی لیز هستند و مدام سُر می خورند و همین امر دوخت را برای شما مشکل تر می کند.برای حل این مشکل روی دکمه نوار چسب بچسبانید تا لیز نخورد و ثابت بماند و بعد از اتمام دوخت به آرامی نوار چسب را جدا کنید.

 

ترفند 6

ایجاد برشی صاف

 

برای برش زدن صاف و بدون نقص و پارچه ابتدا یکی از تارها یا نخ های پارچه را آرام بیرون بکشید تا یک خط مستقیم بر روی پارچه ایجاد گردد. از این خط برای هدایت قیچی در یک مسیر صاف استفاده کنید و یک برش بی نقص بزنید.برای برش صاف از خودکار حرارتی و صابون استفاده کنید .حطود جای دوخت رو صاف ،تمیز و مرتب علامت برنید و بعدش برش برنید.

 

ترفند 8

روش چین انداختن

 

شما می توانید از چنگال برای چین انداختن روی پارچه استفاده کنید به این صورت که شیارهای آن را وارد لبه پارچه کنید و چنگال را یک دور بچرخانید. قسمت چین افتاده را بدوزید . از پایه مخصوص چین هم میشه استفاده کرد. میتونی با دوخت درشت بدوزی و خودت دستی چین بدی.

 

 ترفند 8

تیز کردن سوزن!

بله درست خوانیدن سوزن خیاطی هم نیاز به تیز شدن دارد.بعد از مدتی کار با سوزن ، سوزن کند می شود برای تیز کردن سوزن سمباده ای نازک تهیه کنید و با چرخ خیاطی روی آن را بدوزید.تماس مکرر سوزن با سمباده سبب تیز شدن سوزن می شود.اکر نتونستید حتما سوزنتون رو عوض کنید.

ترفند 9

صحیح اتو کردن

حتما قبلش تحوه اتو کردن هر پارچه ای رو مطالعه بفرمایید.بعد از دوخت هر درز حتما کارتون رو اتو کنید .اینو به عنوان یه خیاط دارم میگم خیلی تاثیر داره. خط اتو نشان دهنده ی نظم و انضباط است . برای خط اتو انداختن روی لباس ها از محلول آب و سرکه ی سفید استفاده کنید و مقداری از محلول را در محل اتوکشی بزنید و سپس روی آن را اتو کنیدتا به راحتی لباستان خط اتو بیافتد.

ترفند 10

 دوخت درز پارچه های ضخیم

 

یک روش ساده و کاربردی برای دوخت پارچه های ضخیم ،‌کشیدن صابون خشک در محل دوخت می باشد به این صورت لباس های ضخیم هم به راحتی دوخته می شود و سوزن گیر نمی کند. حتما در جه چرختون رو تنطیم کنیدوسوزن مناسب کار انتخاب کنید.

 

ترفند 11

آموزش درست و اصولی

دویتان عزیرم آموزش درست اصولی از همه این ترفند ها مهم تره.چون اگه ار اول درست آموزش نبینید حتما در نیمه های راه با مشگلات اساسی رو به رو خواهید شد و با کوچک ترین مسله اذیت میشید و ادامه راه براتون غیر ممکن، حتما به هر آموزشی گوش ندید. وقت ارزشکند تون رو صرف دیدن آموزش درست و اصولی بکنید.

و در آخر

 

در این مقاله شما با 11 مورد از نکات ساده ولی کاربردی خیاطی آشنا شدین.

 

رعایت تک تک این نکات در دوخت نهایی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت .

همین رعایت کردن ها و نکردن هاست که در دراز مدت از شما یک خیاط حرفه ای یا آماتور می سازد. این نکات بسیار ابتدایی بودن برای آآموزش صفر تا صد خیاطی حتما نیازمند دیدن دوره های تخصصی خیاطی خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *