مجله مد فشن

رگه دوزی یا نِروردوزی چیست؟+0تا100تکنیک دوخت

رگه دوزی یا نِرور دوزی چیست؟

 

من همیشه جذب لباس‌هایی می‌شوم که روی آن رگه‌های بسیار ظریف و منظمی دوخته شده است. تفاوتی نمی‌کند که رگه دوزی روی لباس بچه باشد و یا اینکه یک شومیز مجلسی، لباس عروس و یا پیراهن ساده را با آن تزئین کرده باشید؛ به‌هرحال خاص و زیبا خواهد شد. درعین‌حال هزینه خاصی ندارد و فقط باید صبور و خلاق باشید!

اگر شما هم دوست دارید ب که با این هنر جذاب بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنم در ادامه این صفحه همراه من بمانید و نکات مختلف برای کاربرد این روش روی انواع لباس‌ها را یاد بگیرید.

 

تکنیک رگه دوزی چیست؟

این تکنیک هنری گزینه‌ای ساده و راحت برای تزئین لباس محسوب می‌شود تا بدون هیچ هزینه‌ای، نمایی تازه به لباس بدهید. جالب است بدانید که تکنیک رگه دوزی سال‌های بسیار زیادی توسط خیاطان استفاده شده تا به پارچه‌های بی‌جان، روح تازه‌ای بدهند و آن‌ها را از سادگی بسیار زیاد خارج کنند.

البته برای انجام این تکنیک که در زبان لاتین با نام – tuck نام دارد، از پایه رگه دوزی استفاده می‌شود. درعین‌حال شما می‌توانید با کمی صبر و حوصله و به‌صورت دستی آن را انجام دهید. اما در صورتی که می‌خواهید دوختی تمیز، منظم و بدون عیب داشته باشد، حتما از پایه رگه دوزی استفاده کنید.

روش کار هم به این صورت است که پیلی‌های ریزی به‌صورت منظم روی لباس دوخته می‌شود و نمایی متفاوت به لباس می‌دهد. نکته مهم دیگر اینکه می‌توان رگه دوزی را با هر پهنایی روی لباس پیاده کرد. بنابراین با توجه به ابعاد لباس می‌توانید رگه دوزی باریک یا پهن انجام دهید. درعین‌حال به رگه دوزی باریک در اصطلاح pintuck گفته می‌شود و ضخامت و پهنای بیشتری روی لباس دارد.

 

پارچه‌های مناسب رگه دوزی

بعد از اینکه بدانید رگه دوزی چیست، بهتر است با پارچه‌های مناسب برای انجام این تکنیک هم آشنا شوید. به‌صورت کلی محدودیتی در انتخاب پارچه مناسب رگه دوزی وجود ندارد. شما می‌توانید از انواع پارچه ضخیم مانند فوتر، کشمیر و مواردی مانند اینها استفاده کنید و یا اینکه به سراغ پارچه‌ای نازک و ظریف مانند حریر بروید. البته تکنیک رگه دوزی روی پارچه‌های ضخیمو ظریف ترفندهای خاص خود را دارد. به همین دلیل در صورتی که برای اولین بار می‌خواهید این تکنیک را روی لباس پیاده کنید، بهتر است پارچه‌های با ضخامت متوسط مانند پارچه نخی، کتان و جین به کار ببرید.

روش دوخت رگه دوزی

قبل از اینکه دست به نخ و سوزن ببرید و تکنیک رگه دوزی را پیاده کنید، باید الگوی لباس را بزرگ‌تر از حد معمول آن برش بزنید. به عبارت دیگر در بیشتر موارد نمی‌توانید این روش را روی لباس دوخته شده پیاده کنید. بنابراین قبل از هر چیز قسمتی از لباس که می‌خواهید رگه دوزی شود، چند سانتیمتر بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

به‌صورت کلی رگه دوزی نوعی پیلی روی لباس است و شما باید روی الگو اوزمان بدهید. برای این کار هم به این موضوع دقت کنید که ابعاد دقیق رگه دوزی چقدر است. به‌طور مثال اگر پهنای هر رگه یک سانتیمتر است و می‌خواهید 10 رگه روی قسمتی مانند یقه بدوزید، به این معنا است که 10 سانتیمتر باید به ابعاد یقه اضافه کنید.

 

روش انجام رگه دوزی به چه صورت است؟

ابتدا باید پهنای پارچه را روی الگو به همراه ابعاد مورد نیاز برای رگه دوزی در نظر بگیرید. بعد از آن با کمک صابون خیاطی خطوط رگه‌ها بر اساس بلندی و فاصله بین هم کدام روی لباس ترسیم کنید. حالا می‌توانید با کمک چرخ خیاطی و پایه رگه دوزی، دست‌به‌کار شوید و رگه‌ها را به آرامی بدوزید. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می‌کنم ابتدا با کمک نخ و سوزن رگه‌ها را با دست بدوزید و بعد با کمک چرخ خیاطی آن‌ها را تثبیت کنید.

روش جالب دیگری که می‌توانید در کنار رگه دوزی به کار ببرید و زیبایی لباس را بیشتر کنید، دوخت رگه‌ها با نخ‌های رنگی است. هر رگه را با رنگی متفاوت بدوزید تا نما و جلوه شادی به آن بدهید. این روش گزینه مناسبی برای لباس کودکان محسوب می‌شود تا نمایی فانتزی داشته باشد.

 

رگه دوزی یقه

یکی از بهترین قسمت‌های لباس برای اجرای این ترفند، یقه محسوب می‌شود. شما می‌توانید یک پیراهن دخترانه، شومیز مجلسی و یا پیراهن خنک تابستانی را با دوخت رگه‌هایی در یقه تزئین کنید. برای این کار هم قبل از برش پارچه باید میزان اضافی را روی الگو مشخص کنید و بعد رگه‌ها را بدوزید.

یکی از مزایای رگه دوزی در یقه این است که اگر لباسی دوختید و متوجه شدید یقه آن بزرگ‌تر از حد معمول شده، می‌توانید با این ترفند شلی یقه را مخفی کنید. برای این کار چند رگه ظریف با فاصله یکسان در تمام لبه یقه بدوزید. همچنین می‌توانید رگه‌ها را در وسط یقه متمرکز کنید و با مخفی کردن عیب یقه، طرح تازه‌ای به آن بدهید.

روش یقه دوزی روی آستین

کاربرد این روش بهترین انتخاب برای تزئین ساده و جذاب روی آستین محسوب می‌شود؛ به‌خصوص زمانی که از پارچه‌های سبک مانند حریر در دوخت لباس استفاده کرده باشید. به‌طور مثال برای دوخت یک شومیز مجلسی با حریر ساده و بدون طرح می‌توانید از این ترفند استفاده کنید و با رگه‌های ریز و ظریفی روی آستین نمای آن را تغییر دهید.

باوجود اینکه رگه‌های ریز و نازک هستند، بازهم مراقب باشید که موقع برش الگو حتما عرض آستین را بزرگ‌تر در نظر بگیرید تا با دوخت رگه‌ها، آستین تنگ مشود. درعین‌حال به یاد داشته باشید که دوخت رگه روی آستین بیشتر مناسب لباس‌هایی با الگوی گشاد و آزاد است. به‌طور مثال اگر می‌خواهید آستین گشاد و کلوش باشد، می‌توانید در قسمت بالای آستین از این روش کمک بگیرید و از آرنج به پایین به‌صورت کلوش باشد.

 

منبع:tucks used in Sewing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *