آموزشهای رایگان, مجله مد فشن, نکاتی که باید بدانیم

راهکارهای مهم برای خیاطان در جهت کاهش خطاهای رایج خیاطی

همانطور که اقدام به انجام هر کاری عاری از خطا و اشتباه نیست و معمولا افراد و حتی حرفه ای ترین های هر شغل و حرفه ای نیز ممکن است دچار خطا و اشتباه شوند و به همین دلیل است که همواره درصدی از خطا و عدم اطمینان را در تخمین موفقیت هر کاری لحاظ می کنند، زیرا نمی توان خطاهای انسانی و مشکلات پیش رو را از نظر دور داشت.

حرفه خیاطی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از افرادی که وارد دنیای خیاطی و فراگیری این مهارت می شوند، ممکن است که مدام با اشتباهات گوناگونی رو به رو شوند که همگی نشان از بی تجربگی آنها دارد. چنانچه افراد با اشتباهات رایج در خیاطی آشنا باشند قطعا آگاهی آنها بیشتر شده و درصد بروز خطا نیز بسیار کاهش می یابد.

در ادامه مقاله می خواهیم به رایج ترین اشتباهات خیاطی که معمولا رخ می دهد، اشاره نماییم. زیرا آشنایی و آگاهی از آنها می تواند به شما کمک بسزایی نماید تا از دوباره کاری و اتلاف وقت بیهوده رهایی یابید.

اشتباهات رایج خیاطی چیست؟

عدم اندازه گیری درست

یکی از مهمترین اشتباهاتی که خیاطان تازه کار مرتکب می شوند آن است که پارچه را برش می دهند و سپس متوجه اندازه گیری اشتباه می شوند. در واقع برش نادرست از یک الگوی غلط و اندازه گیری اشتباه ایجاد شود و از اصلی ترین اشتباهات خیاطان مبتدی محسوب می شود. توصیه می شود که پیش از اقدام به برش، پارچه را بر روی یک میز پهن کنید به شکلی که تمام پارچه بر روی میز قرار بگیرد. سپس الگوهایی که برای چندین بار اندازه زده اید و از ظاهر آن مطمئن هستید را روی پارچه بچینید. در این شرایط باید به طرح روی پارچه توجه کنید و الگوهای خود را بر اساس همان طرح کنار یکدیگر قرار دهید. پیش از آن که پارچه را بر اساس الگو برش بزنید، بایستی الگو را با سنجاق به پارچه وصل کنید تا ثابت بماند و کار به درستی انجام شود.

عدم استفاده درست از پایه دوخت

اهمیت پایه دوخت در این است که باعث می شود پارچه ثابت نگه داشته شود و خیاط بتواند به صورت تمیز و منظم پارچه را کوک بزند. قبل از این که شروع به دوخت کنید، اطمینان حاصل کنید که پایه دوخت در محل مورد نظر خود ثابت است. زیرا در صورت ثابت نبودن آن و در زمان دوخت پارچه، بخشی از پایه دوخت از جای خود در می آید که قرار دادن آن در جای اولیه کار دشواری بوده و حتی نتیجه نهایی کار زیبا نخواهد بود.

در صورتی که پایه دوخت در جای مناسب خود قرار گرفته باشد باعث می شود که در نهایت دوخت لباس، بسیار تمیز و شکیل باشد.

عدم دقت در صفحه مدرج کشش

استفاده از صفحه مدرج کشش نیاز به تجربه و مهارت دارد و به همین دلیل است که یکی از گلایه مندی های همیشگی خیاطان تازه کار و مبتدی این است که در هنگام تنظیم کشش، با مشکل مواجه می شوند. در صورتی که این کار، نیاز به مهارت، تجربه و توانایی بالایی دارد.

صفحه مدرج کشش سبب تنظیم فشار بر روی قرقره می شود و اگر به دستی تنظیم نشود ممکن است باعث نامرتب بودن، ناصاف بودن و شل و سفت بودن کوک ها شود. برای انجام درست آن باید، پیش از تنظیم به نحوه قرارگیری نخ در ماسوره توجه کنید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که به درستی بر سر جای خود قرار بگیرد. برای آن که درستی تنظیم کشش را بررسی کنید، می توانید در ابتدا آن را بر روی پارچه های کوچک تست کنید و سپس کار خود را آغاز نمایید.

عدم تعیین دقیق محل سوراخ دکمه

از دیگر اشتباهاتی که خیاطان مرتکب می شوند این است که جای دکمه را به درستی اندازه گیری نمی کنند که معمولا دلیل این امر، اعتماد به محل دکمه ها در راهنمای الگوها می باشد. باید بدانید بسیاری از این راهنماها به درستی اندازه گیری نشده و ممکن است مشکل ایجاد نماید.

سوراخ کردن پارچه جهت دوخت جا دکمه دارای یک دستورالعمل عمومی است به این شکل که شما باید با اندازه گیری دقیق، محل نهایی آن را مشخص نموده و آن را انجام دهید تا نتیجه بهتری به دست آورید.

عدم مهارت در استفاده از الگوی دوخت

به یاد داشته باشید یکی از مهارت هایی که می تواند شما را از خطاهای موجود در حین خیاطی دور سازد، خواندن اصولی الگو دوخت است که باید آن را جدی بگیرید تا مطابق اصول از آن استفاده کنید. همواره تاکید می شود که یکی از مهمترین مواردی که خیاطان باید آن را بیاموزند، خواندن الگوی دوخت است به این معنا که خیاط باید بداند هر نماد، برچسب، علامت و خط، نشانه چیست و برای چه موردی باید به کار رود.

عدم استفاده درست از ابزارها

یکی از اشتباهاتی که بسیار رواج دارد آن است که، خیاطان برای تهیه ابزارهای خیاطی عموما به سراغ ارزان ترین ها و نه استاندارد ترین های آنها می روند. در حالی که استفاده از یک ابزار نامناسب می تواند کل روند خیاطی را مختل کرده و با مشکل رو به رو سازد. از همین رو اگر می خواهید در انتهای کار خیاطی از نتیجه به دست آمده رضایت داشته باشید، حتما سعی کنید که در هنگام خرید ابزار، مناسب ترین ها و با کیفیت ترین ها را انتخاب نموده و استفاده نمایید.

1 دیدگاه در “راهکارهای مهم برای خیاطان در جهت کاهش خطاهای رایج خیاطی

  1. admin گفت:

    ممنون از مطلب مفیدتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *