مجله مد فشن

آموزش طراحی لباس (مراحل اولیه)+دانلودکتاب

آموزش طراحی لباس

برای داشتن یک لباس با ویژگی های مورد علاقه خود،نیاز به یک طراحی با سلیقه ی خودتان دارد.حال این طراحی در اول کار نیاز به آموزش طراحی لباس دارد.علاقه مندان به رشته خیاطی و آن هم به صورت حرفه ای نیاز به آموزش طراحی لباس دارند.

 

 

وسایل کاربردی برای طراحی لباس

 

طراحی هم مانند هر حرفه ی دیگر نیازمند ابزار مناسب برای شروع کار دارد دقت در تهیه ابزار با کیفیت و درست می تواند در خروجی یک طراحی خوب کمک قابل توجه ای کند.یکی از اصلی ترین این وسایل مداد طراحی است.مداد های طراحی همان مداد های H هستند که احتمالا هر کدام از شما عزیزان حداقل در دوران مدرسه آن هم در زنگ هنر به دستتون گرفته اید و زیاد با این مداد غریبه نیستین.

پاک کن با کیفیت و کاغذ ضخیم نیز موارد مهمی هستند که اگر میخواهید طرح اولیه شما حرفه ای به نظر برسد باید داشته باشید. اگر مداد مناسبی نداشته باشید، طرح اولیه شما یک طرح درجه دو است. به یاد داشته باشید بجای اینکه مداد را سفت روی کاغذ فشار دهید، علامت های بسیار کمرنگ بکشید.

استفاده از خودکار توصیه نمیشود، زیرا نمی توانید علامت هایی که کشیده اید را پاک کنید همچنین ماژیک های رنگی، جوهر و رنگ برای طراحی لباس تان نیاز دارید.

 

انتخاب ژست مناسب

مدلی که برای طراحی لباس خود انتخاب می کنید به فرانسوی کروکی (انگاره) نامیده می شود که باید درحالتی کشیده شود که تمام موارد را به خوبی به نمایش بگذارد. میتوانید مدل را درحال راه رفتن، نشسته، خم شده و در هر موقعیت دیگری بکشید. بعنوان یک مبتدی ، ممکن است بخواهید با موقعیت های عادی(متداول) شروع کنید که طرح ران وی (باند) می باشد ، مدلی در یک باند ایستاده یا قدم میزند.

 

اهمیت انتخاب ژست مناسب مانند رسم یک کروکی صحنه تصادف برای کارشناس تصادفات در راهنمایی و رانندگی می باشد که افسر مربوطه به تمام جزئیات در رسم کروکی دقت می کند و کروکی را طوری رسم می کند که تمام جزئيات در آن طرح مشخص باشد.

اهمیت این کار در این است که آنها را به شکل کروکی ای  طراحی کنید که خوب تقسیم شده و خوب کشیده شده است.  بسیاری از طراحان مد، کشیدن صدها کروکی را تمرین می کنند تا توانایی خلق موقعیت های مختلف را در خودشان پرورش دهند.

 خط عمودی رسم کنید

 

طرح مدل شما باید از نوک سر تا نوک انگشتان پا را شامل شود.ابتدا یک خط عمود به عنوان خط تعادل رسم کنید. قسمت بالای خط را یک دایره به عنوان سر مدل خود بکشید و در قسمت وسط خط تعادل خود یک مربع رسم کنید.مربع رسم شده ی شما با اضلاع مساوی دقیقا زیر خط میانی تعادل باید قرار بگیرد.

 

 

مرحله ی بعد رسم بالا تنه و شانه هاست

 

از قسمت مربع لگن ۲ خط از گوشه مربع به سمت بالای سر شانه رسم کنید و مثل بدن انسان قسمت کمر را یک قوس در نظر بگیرید. دقت شود عرض سر شانه باید ۲ برابر اندازه سر باشد.

 

 

گردن و سر را رسم کنید

آن دایره ای که ایتدا به عنوان سر کشیدید را پاک کنید و قسمت سر را با جزئیات و به سلیقه خود رسم کنید( می تواند به سمت بالا،پایین،چپ و راست باشد).سر باید متناسب بدن باشد.سر های بزرگ مدل را جوان تر نشان می دهد ولی زیاده روی نکنید.

 

پاها را بکشید

طول پاها باید ۴ برابر اندازه سر باشد.قسمت ران پا باید به اندازه بزرگی سر باشد و تا زانو کم کم باریک تر شود.

قسمت زیر زانو ۱/۳ قسمت بزرگ ران باشد و ساق پا تا قوزک پا را به تدریج باریک تر رسم کنید.

هر قوزک هم باید ۱/۴ اندازه سر باشد.

 

رسم دست و بازوها

رسم بازو مانند پاها رسم می شود . از بازو به سمت مچ به تدریج باریک تر می شود.با تمام شدن رسم دست و بازو ها طرح کامل می شود.بعد از اتمام این طرح حال باید لباسی که ‌مَد نظر دارید را روی این مدل طراحی شده رسم کنید.

کشیدن لباس و تزیینات

 

لینک دانلود کتاب های طراحی لباس

دانلود کتاب مبانی هنر های تجسمی

 

دانلود کتاب طراحی اندام و لباس

دانلود کتاب رنگ شناسی لباس

دانلود کتاب اصول هنر در طراحی لباس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *