مجله مد فشن

آشنایی با خیاط ها معروف ایران و جهان

آشنایی با خیاط ها معروف ایران و جهان

خیاطی قبل از اختراع ابزار شکار، کشف فلزات و یا سایر موارد تمدنی و شهرنشینی مورد توجه انسان بوده . اگرچه دوختاست لباس به معنای امروزی آن در تمدن‌های ابتدایی وجود نداشته و یا اینکه از بومیان آفریقایی چنین پوششی دیده نمی‌شود؛ اما در همین تمدن‌ها نیز شاهد نوعی پوشش، هرچند کم و نامتناسب نیز هستیم.

 

با توجه به اهمیت این حرفه جذاب و پر سابقه، در این مقاله قصد داریم خیاط های معروف ایران و جهان را در طول تاریخ معرفی کنیم و تا حدودی با آن‌ها آشنا شویم. البته ذکر این نکته لازم است که در این صفحه نمی‌توانیم تمامی آن‌ها را معرفی کنیم و فقط با چند نفر از آن‌ها آشنا می‌شویم.

خیاط های معروف جهان

خیاط جهانی حضرت ادریس

هرکدام از پیامبران الهی به حرفه‌ای مشغول بودند و البته بیشتر آن‌ها حرفه چوبانی را برگزیدند. اما جالب است بدانید که حضرت ادریس خیاط بودند و به مردم آموختند که چگونه لباس دوخته شده بپوشند. این موضوع نشان می‌دهد که تا قبل از این پیامبر بزرگوار، مردم پوششی از پوست حیوانات داشتند که به‌صورت ندوخته آن را به تن می‌کردند.

 

 

روشن ملوانی

شاید بتوان گفت که روشن ملوانی مشهورترین خیاط جهان است و مالک نسل سوم فروشگاه خیاطی سام در هنگ‌کنگ است. این خیاط جهانی، به دلیل دوخت کت‌وشلوارها و پوشاک سفارشی برای افراد مشهور و معروف جهان، به شهرت رسیده است. همچنین مشتریان معروف او افرادی مانند بیل کلینتون، دیوید بووی و راسل کرو هستند. روشن ملوانی یک شعار معروف در کار خود دارد. او معتقد است که ” هیچ‌کس نمی‌خواهد از کسی لباس بخرد که ظاهر خوبی ندارد.

 

 

ژاکوب داویس

خیاط های معروف جهان به خاطر استعداد غیرقابل وصف خود در تولید مدهای جدید و تبدل یک پارچه ساده به لباس‌هایی شاهکار، شناخته می‌شوند. ژاکوب داویس ( 1908 م) نیز به دلیل اختراع شلوار جین مدرن معروف و شناخته شده است.

 

 

ژاکوب داویس

ژاکوب داویس

Gives & Hawkes

این عبارت نام یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های خیاطی است که به دلیل خیاطی سفارشی به شهرت رسیده است.

 

Gives & Hawkes

Gives & Hawkes

 

ویلیام فیوراوانتی

او به‌عنوان یک خیاط جهانی شناخته می‌شود که در زمینه خیاطی سفارشی فعالیت می‌کرد. همچنین به دلیل ارائه بهترین کار از خود، لقب ” بهترین بهترین” را گرفت. علاوه بر آن، توانست از آکادمی خیاطی ایتالیا، برنده قیچی طلایی شود و شهرت خود را بیش‌ازپیش ثبت نماید.

 

 

 

نوتا کوتلیارنکو

از میان خیاط های معروف جهان، نام نودی کوهن اوکراینی بیش از بقیه به چشم می‌خورد. خیاطی که به دلیل دوخت کت‌وشلوارهای تزیینی و پوشیده از بدلیجات به شهرت رسید. طرح‌های کوهن با استفاده از بدلیجات به‌طور آزادانه و گلدوزی آن‌ها روی لباس صورت می‌گرفت. ازجمله مشهورترین ساخته‌های او، کت‌وشلوار طلایی 1000 دلاری الویس پریسلی خواننده است که با استقبال بی‌نظیر طرفدارانش روبرو شد.

 

 

 

lsaia.it

این شرکت در نیویورک  و توسط برداران بروکس تاسیس شده و از سال 1818 به حرفه خیاطی مشغول بودند. همچنین با گذر زمان توانستند به شهرت دست پیدا کنند؛ به‌طوری‌که کت‌وشلوارهای 40 رییس‌جمهور مانند کندی و اوباما را بدوزند. همچنین برادارن بروکس بیش از هر چیزی به دلیل معرفی و ابداع یقه دکمه‌دار معروف شدند.

 

 

 

سزار اتولینی

این عبارت نام یکی از برندهای معروف تولید کت‌وشلوار و پوشاک است که نزدیک به صد سال در این زمینه فعالیت می‌کند. آنچه باعث شهرت این برند شده، دوخت کت وشلوارهایی با شانه‌های افتاده، بدون آهار زیاد  و دارای لبه‌های پهن است. همچنین سزار اتولینی برای دوخت هر کت‌وشلوار مد زمانی حدود2 ماه وقت صرف می‌کند تا پوشاکی کاملا منحصربه‌فرد و با اندازه‌گیری‌های کاملا دقیق به مشتریان خود ارائه دهد.

 

سزار اتولینی در سال 1920 و برای تجارت پارچه فعالیت خود ا آغاز کرد و در ادامه به‌عنوان خیاط ارتش ایتالیا درآمد. اما در حال حاضر به دلیل دوخت کت و شلوارهایی با متریال بسیار مرغوب و پشم ضد آب معروف شده است. برندی که تمامی فوت‌وفن مهم در دوخت را به‌طور ماهرانه‌ای رعایت می‌کند تا بهترین کیفیت را در اختیار مشتریان خاص خود قرار دهد.

 

تمامی خیاط های معروف جهان یک نقطه اشتراک جالب با هم دارند. اولین موضوع این است که همه آن‌ها یک شبه خیاط جهانی و معروف نشدند. تمامی آن‌ها روزهای سختی را پشت سر گذاشتند، پشتکار داشتند و با استفاده از نیروی خلاقیت خود، طرحی نو در صنعت مد ایجاد کردند.
علاوه بر آن، تمامی این افراد بیش از آنکه به دنبال تولید پوشاک به‌صورت انبوه باشند، لباس‌هایی اختصاصی برای هر مشتری خود می‌دوزند. به عبارت دیگر سری‌دوزی معنایی ندارد و هر لباس، منحصربه‌فرد  و خاص یک مشتری است. همین موضوع نیز باعث شده که بتوانند در حرفه خود پیشرفت کنند و به شهرت دست پیدا کنند.
همچنین آنچه باعث تمایز خیاط های معروف از سایر خیاطان شده است، استفاده از قوه خیال، خلاقیت و ابتکار عمل است. به همین دلیل لباس‌هایی با طرح‌های جدید و نو ایجاد کردند که نظر همه را به سمت خود جلب کرده است. حتی این طرح‌های جدید به عنوان سبکی در مد و طراحی لباس معرفی شده و با استقبال عمومی روبرو شده است.
در کنار دوخت لباس‌هایی انحصاری برای هر مشتری، رعایت نهایت دقت، صبر و کیفیت در ارائه لباس، رمز دیگری از موفقیت و شهرت بی‌نظیر خیاط های معروف جهان است؛ رازی که با رعایت آن می‌توان در سایر حرفه‌ها نیز به موفقیت دست پیدا کرد.

 

 

 

خیاط های معروف ایرانی

طاهره جوان

اگرچه این خانم در لیست خیاط های معروف جهان قرار ندارد؛ اما در مدت زمان زندگی خود توانست با سرعت بسپار بالا و کیفیت مرغوب، انواع پوشاک زنانه را بدوزد و به مشتریان خود ارائه دهد. همین مسئله نیز باعث شد که هرروز بر تعداد مشتریان او افزوده شود. جالب است بدانید که او می‌توانست در مدت زمانی حدود 2 ساعت یک لباس عروس را با کیفیت درجه‌یک و رعایت تمام اصول آن بدوزد. البته این کار را در کارگاه خیاطی خود و همراه با زیرمجموعه خود انجام می‌داد.

 

 

محمود بصیرتی

شاید نتوان نام یک خیاط جهانی را روی محمود بصیرتی گذاشت؛ اما او توانسته مشتریان زیادی در ایران و جهان برای خود داشته باشد. روش کاری او به شکلی منظم  و دقیق پیش می‌رود که بسیاری از سیاستمداران ایرانی مشتریان او در کت‌وشلوار هستند. علاوه بر آن، مشتریانی از کشورهای مختلف جهان دارد که با آمدن به ایران، به او سفارس دوخت لباس می‌دهند. آنچه که باعث شهرت محمود بصیرتی در میان مشتریانش شده، دوخت لباس به‌صورت منحصربه‌فرد برای هرکدام از مشتریان است. به عبارت دیگر، او اعتقادی به سری‌دوزی ندارد و سعی می‌کند که لباس هر مشتری را به‌طور خاص  و برای خود او تهیه کند تا بالاترین کیفیت، مرغوبیت و تن خوری عالی را داشته باشد.

 

بیژن پاکزاد

طراح ایرانیِ لباس مردانه و عطر، نامی آشنا در عرصه مُد بین­المللی است. او زاده ایران است و فعالیت حرفه ای خود را با افتتاح بوتیک زنانه در تهران شروع کرد و سپس با مهاجرت به لس آنجلس اولین بوتیک لباس مردانه خود را در سال ۱۹۷۶ در بورلی هیلز افتتاح کرد. کارنامه ی بیژن آنچنان پر بار است که می­توان گفت بر تن بسیاری از افراد تاثیرگذارِ دنیا لباسی از این برند وجود داشته است. از میان آنها می­توان رییس جمهور آمریکا باراک اوباما، جورج بوش، پوتین، رییس جمهور روسیه، تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلستان، جورجیو آرمانی، مایکل جوردن، تام فورد، شهرام ناظری و … نام برد.

 

 

رنگ زرد آفتاب بهترین رنگ استفاده شده در دنیای مد بیژن است. دیوار های خانه، محیط کار و اتومبیل­ها یی با این رنگ نشان سلیقه استثنایی و منحصر به فرد اوست.

 

 

 

اِلی طاهری

 

طراحی ایرانی-یهودی است که در سال ۱۹۷۱ به آمریکا مهاجرت کرد و بوتیکی در نیویورک راه انداخت. بعد از آن  در سال ۱۹۷۳  به فکر ایجاد خط تولیدی برای خود شد. طرح های او بسیار فاخر و خلاقانه است و در کلکسیون های او بلوز های زنانه، لباس مهمانی و رقص و حتی لباس های رسمی مردانه وجود دارد. برند او در سال ۲۰۰۰ کم کم در دنیای کفش و جواهرات و لوازم زینتیِ لباس نیز وارد شد و بخاطر سبک کار و تخصص، جوایز متعددی در زمینه کاری خود دریافت کرد و می توان گفت اِلی یکی از خلاق ترین و بهترین طراحان مُد کنونی دنیاست.

 

 

 

 

 

نیما بهنود

 

نیما بهنود موسس و طراح شرکت نیمانی است. او با هنرهای دستی و طراحی های خاصِ خود، دری تازه به روی دنیای مُد باز کرد. نیما در ایران به دنیا آمد و تحصیلاتش را در نیویورک در حوزه مُد ادامه داد. او بر روی بوم طرح­هایی از ایران و فرهنگ ایرانی می­کشید و بعد از آن به نظرش رسید این هنر فوق العاده قابل پوشیدن نیز هست. پس از آن فرهنگ ایران منبع الهام طرح هایش شد. او شعرهای ایرانی را بر روی تیشرت ها طراحی می کند و همیشه معتقد است که خانم های ایرانی خود، طراحانی خوش سلیقه هستند و برای شناساندن هنر ایرانی بسیار خلاقانه عمل می کنند. نیمانی شرکتی بر پایه طراحان خوش ذوق است که در این سالها توانستند زیبایی هنر و تاریخ ایرانی را در گالری های  خود برای جهان به نمایش بگذارند.

 

 

 

جورج ری آقایان

 

طراح لباسی ایرانی است که بیشتر بخاطر فعالیت در صنعت فیلم سازی در ایالات متحده مشهور است. مادرش خیاطی ماهر بود و لباس هایی برای خانواده سلطنتی دوخته بود و او نیز در سن سیزده سالگی اولین لباس را برای فرح دیبا طراحی کرد. او تمام عمرش را به طراحی لباس های سلطنتی و لباس هنر پیشگان هالیودی گذراند و هنر پیشگان معروفی چون جودی گارلند، دایانا رز، جولی اندرو  لباس های با طراحی او پوشیده اند.آقایان سه بار برای اسکار نامزد بهترین طراح لباس شد. و در سال ۱۹۷۶ به همراه شریکش مایکی، اولین جایزه اِمی برای طراحی کت و شلوار برای فیلم “آلیس در سرزمین عجایب” را دریافت کرد. او همچنین برای افتتاحیه و اختتامیه بازی های المپیک سال ۱۹۸۴ مسئول طراحی لباس بود.

 

 

 

 

 

مژگان نوریان

 

مژگان نوریان چهره پنهان، موسس و طراح لباس در پس خیاطی عروسِ مژگان در انگستان است. او زاده تهران است ولی در دوران دبیرستان به انگلستان مهاجرت کرد. تحصیلاتش در حوزه طراحی لباس است و با وارد شدن به بازار کار تجربه های ارزشمندی کسب می کند تا جایی که کم کم به سبک خاص خود در طراحی را دست می یابد و به این نتیجه می رسد که دوست ندارد برای کسی کار کند و با تلاش فراوان برند خود را گسترش می دهد. مژگان نمونه ای از تصمیمِ یک زن برای موفقیت و شهرت در صنعتی چالش بر انگیز است. زمینه کاری برند او تنها لباس عروس است و تا اکنون برای افراد معروفی همچون چمی الکات، اسکی باز المپیک  لباس داشته است.

ودر آخر

درعین‌حال می‌توان به شما اطمینان داد که بسیاری از افراد فوق‌العاده، زبردست و خلاق در حرفه خیاطی در جهان  و اطراف شما وجود دارند که هیچ‌وقت شناخته نشدند و معروف نیستند. اما در پایان روچی به شما توصیه می‌کند که اگر خیاطی پیدا کردید که لباسی متناسب با اندام شما  و منحصر برای شما و اندام شما دوخت، او را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که بهترین‌ها همیشه معروف‌ترین‌ها نیستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *