مجله مد فشن

آشنایی با انواع لایی چسب ها در خیاطی

انواع لایی چسب ها در خیاطی

شناخت انواع لایی چسب به ما کمک کیکنه که بدانیم هر یک از انواع لایی چسب های موجود در بازار چه استفاده ای دارد چه میزان استحکام دارد و چه میزان دارای مقاومت است.نکته ای که در انتخاب نوع لایی باید در نظر بگیرید این است که باید لایی با جنس ضخامت پارچه هماهنگ باشد و برابر یا کمی نازکتر از پارچه باشد.هدف از چسباندن لایی به پارچه بالا بردن میزان ضخامت پارچه و جمع شدن تار و پود و استقامت به پارچه و گاهی هم برای حالت دادن از قسمتی پارچه و لباس به کار میرود.

Sewing Tips for Fusing Iron-On Interfacing | Sew DIY

انواع لایی

استفاده از لایی منجر به این امر می شود که کیفیت لباس افزایش پیدا کرده و همچنین، لباس ایستایی و ظاهر مناسب تری خواهد داشت و در برخی از قسمت های لباس بیشتر از سایر بخش های آن نیاز می باشد. به عنوان مثال، سجاف جلوی مانتو و یا کت، جادکمه، یقه انواع لباس ها به خصوص مانتو و پیراهن مردانه، مچ آستین و همچنین دمپای برخی لباس ها و یا دمپای شلوار، قسمت هایی هستند که برای دوخت آنها از لایی استفاده می شود و لایی ها دارای انواع متفاوت و مختلفی هستند که با توجه به مورد استفاده، یکی از آنها انتخاب می شوند. در ادامه انواع لایی های لباس را معرفی خواهیم نمود.

 

لایی چسب کاغذی:

با توجه به اینکه موارد استفاده متعددی دارد برای بیشتر خیاطان و مزون داران آشناست و نوع ضخیم این لایی، همان لایی زنجان است. ویژگی مهم لایی چسب کاغذی در این است که به هیچ عنوان آب رفت ندارد و به همین دلیل نیازی به آبکشی آن قبل از دوخت لباس نخواهد بود. لایی چسب کاغذی تنها در عرض 90 متر در بازار موجود است و برای دوخت پارچه های لطیف به کار برده می شود و برای دوخت پارچه های ضخیم تر بهتر است که از نوع لایی زنجان استفاده شود.

لایی حریر:

لایی حریر در واقع نوعی پارچه نازکی است که یک سمت آن، دارای چسب است و از همین سمت به پارچه مورد نظر چسبانده می شود. از این نوع لایی در انواع لباس ها می توان استفاده نمود. در واقع بیشترین میزان کاربرد آن در دوخت مانتو و لباس مجلسی است.

لایی حریر، در سه نوع مختلف لایی حریر پیکاردی، لایه حریر پرشین و لایه حریر معمولی در بازار موجود بوده و دارای رنگ بندی متنوعی می باشد که می توان مطابق با سلیقه و رنگ لباس مورد نظر نیز آن را انتخاب نمود. با استفاده از این لایه انواع لباس به خصوص مانتو ها ایستایی بهتری می گیرند و ظاهر مناسب تری پیدا می کنند.

 

لایی زانفیکس

تمامی خیاط ها از لایی زانفیکس در دوخت انواع لباس ها، به صورت متعدد استفاده می کنند. این نوع از لایی ها، دو رو هستند و در واقع، هر دو طرف این لایی دارای چسب است. در نتیجه، لایی زانفیکس از هر دو طرف به پارچه می چسبد.لایی زانفیکس دارای دو نوع است که از لحاظ عرض با یکدیگر متفاوتند. لایی های زانفیکس کم عرض تر که معمولا 5 تا 10 سانت عرض دارند، برای دوخت لبه های دامن، آستین و یا لبه های پایینی مانتو به کار می روند. معمولا این از زانفیکس به صورت توپ نواری بوده و نوع متری آن در بازار وجود ندارد.

اما لایی زانفیکس های عریض تر معمولا متری هستند و عرض آن ها بین 90 تا 110 سانت است. این نوع از لایی ها معمولا برای دوخت، سجاف، یقه و مچ آستین کاربرد دارند.در نتیجه، لایی های زانفیکس را نمی توان در دوخت تمام لباس استفاده کرد و تنها برای قسمت های کوچک که از هر دو طرف به هم می چسبند و یا قسمت هایی که به اصطلاح برگردانده می شوند، کاربرد دارند.

لایی فرانسه

لایی فرانسه دو نوع مختلف دارد: لایی فرانسه لطیف که با نام لایی کاغذی فرانسه نیز شناخته می شود و لایی فرانسه آهاردار که همانگونه از نام آن پیدا است، از نوع لطیف آن کمی ضخیم تر بوده و آهار بیشتری دارد.

 

لایی فرانسه لطیف معمولا برای دوخت لباس هایی که نیاز به ایستایی بالا ندارند و همچنین لباس های دکلته، استفاده می شود. و نوع آهاردارد لایی فرانسه به منظور دوخت یقه، جادکمه و یا حتی مچ آستین، مورد استفاده قرار می گیرد.تفاوت لایی فرانسه با سایر لایه ها در این است، این لایه نمی تواند برای مصرف کل لباس مورد استفاده قرار بگیرد زیرا معمولا از لایه های برای بالابردن ایستایی و ظاهر لباس در تمام آن استفاده می شود، اما لایی فرانسه ایستایی زیادی نداشته و باعث تغییر در ظاهر لباس نمی شود. برای دوخت تمامی لباس با استفاده از لایی، لایی حریر و یا پرشین مناسب ترین گزینه است.

لایی ارگانزا

کسانی که مزون لباس عروس دارند و یا خیاطانی که لباس عروس و یا لباس های مجلسی پف دار می دوزند، با این نوع از لایه بیشتر از سایرین آشنا هستند زیرا بیشترین کاربرد لایی ارگانزا در دوخت همین موارد است.

از لایی ارگانزا معمولا به منظور مستحکم ساختن لباس استفاده می شود و در واقع بیشتر در لباس هایی مصرف می شود که بافت ظریف و نازکی دارند.

لایی تایوان

لایی تایوان از انواع لایی بدون بافت و غیر شطرنجی است. این لایی از لایی حریر ضخامت بیشتری داشته و همچنین خشکی و آهار آن نیز در حد متوسط است.لایه تایوان معمولا به منظور گلدوزی در قسمت های مختلف لباس استفاده می شود. علاوه بر آن، در کمر برخی از شلوار های زنامه، ترمه دوزی و یا انواع دیگر کار دست نیز کاربرد دارد..

 

لایی پرشین

لایی پرشین باید قبل از استفاده آب کشیده شود. این عمل به خاطر خالص شدن لایی بعد از آبرفت انجام می شود. رنگبندی لایی پرشین بیشتر سفید و مشکی است که اخیرا رنگ های دیگر آن نیز به بازار آمده است. و  بهترین انتخاب برای تولید انواع کت و پالتو میباشد.

 

لایی لنگان

لایی لنگان نیز مانند لایی تایوان، از انوع لایی های بدون بافت و غیر شطرنجی است. اما این نوع لایه آهار بیشتری داشته و ضخیم تر و سفت تر است. همچنین، چسب این نوع لایه برجسته شده است.

 

این لایه در قسمت های مختلف برخی از لباس های ضخیم به خصوص لباس های زمستانه، به کار می رود. همچنین در کمر شلوار های مردانه نیز کاربرد دارد. برخی از افراد، به منظور گلدوزی به جای لایی تایوان از این نوع لایه استفاده می کنند.

 

همچنین این نوع لایه، به علت ویژگی هایی که دارد معمولا در جلوگیری از چروک شدن انواع پارچه موثر عمل می کند.

 

لایی گریوه

این نوع از لایی های بافتی شطرنجی دارد و همچنین، میزان آهار آن نسبت به انواع لایه های دگیر، بیشتر است اما چسب لایی گریوه برجسته نبوده و در واقع به خود پارچه آغشته شده است.

 

معمولا برای دوخت لباس ها و یا مانتوهای مجلسی که نباز به لایی دارند و نسبتا ضخیم محسوب می شوند، از لایی گریوه استفاده می شود. همچنین، این نوع پارچه در ضاخمت های مختلف در بازار موحود است و باند رنگی دور توپ لایه نشان دهنده ضخامت آن است. سه رنگ آبی، قرمز و سبز در باند لایی گریوه به ترتیب نشان دهنده ضخامت بیشتر به کمتر است.

آموزش پاک کردن لایی چسب از روی لباس

برداشتن لایی از روی پارچه کار آسانی نیست. به میزان چسبی که لایی دارد، وابسته است. اگر لایی مورد نظر شما چسب قوی نداشته باشد میتوان از روش هایی زی استفاده کرد.اگر به هر علتی لایی چسب را از روی لباس خودتون جدا کردید و چسب آن بر روی لباستان باقی ماند کافی است کمی سرکه سفید یا استون روی یک تکه پارچه سفید بزنید و روی پارچه بکشید به راحتی پارچتون رو تمیز می کنه.

برای پاک کردن لایی دو طرف چسب دار هم می توان از یه تکه پارچه بدرد نخور استفاده کرد طوری که پارچه بدرد نخور را روی  لایی چسب گذاشته واتو میکنیم تا لایی چسب از پارچه اصلی به پارچه دور ریز بچسبد.

برای آموزش خیاطی و استفاده از لایی چسب ها به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش صفر تا صد خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *