مجله مد فشن

آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی+عکس

آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی

اولین اقدامی که برای دوخت لباس با چرخ خیاطی انجام می دهید انتخاب سوزن مناسب است. انتخاب سوزن بسیار مهم است.  چون اگر با سوزن نامناسب شروع به دوخت کنید ممکن است پارچه سوراخ شود یا زیر چرخ جمع شود و یا حتی اصلا دوخته نشود یا سوزن بشکند و به خودتان یا چرخ خیاطی آسیب وارد شود. موقع انتخاب سوزن های خیاطی با دو سوال مواجه می شوید. ازچه شماره ای و چه رنگی استفاده کنیم. اصلا معانی این شماره و رنگهای سوزن چه می تواند باشد؟ در این مقاله با هم برسی خواهیم کرد.

 

انتخاب سوزن مناسب

انتخاب سوزن بسیار مهم است. امروزه متناسب با نوع پارچه و چرخ خیاطی انواع سوزن وجود دارد. هنگام خرید سوزن باید نوع چرخ خیاطی، پارچه و نوع نخ مورد استفاده را در نظر بگیرید. باید بدانید بهترین سوزن برای شما کدام‌ یک است.

با هر شش تا هشت ساعت دوخت، سوزن کارایی خود را از دست می دهد. در صورت استفاده از پارچه های سنگین این طول عمر کوتاهتر می شود. خوشبختانه قیمت سوزن چرخ خیاطی مقرون به صرفه است. میتوانید بعد از هر پروژه آن را عوض کنید. هنگام انتخاب سوزن مناسب باید سایز سوزن، شماره و رنگ آن را بدانید. چراکه بطور مستقیم با پارچه درحال دوخت مرتبط است.

بهترین سوزن در سراسر دنیا سوزن ارگان یا سوزن organ است. سوزن چرخ ارگان اصل دارای علامت استاندارد ژاپن می باشد. میزان شکستگی و قیمت سوزن چرخ خیاطی باتوجه به برند و کشور سازنده متفاوت است. تایوان، ژاپن و چین بیشترین عرضه کننده انواع سوزن چرخ هستند.

 

شماره سوزن چه معنی دارد؟

بیایید با درک اعداد روی بسته بندی سوزنها شروع کنیم. اندازه سوزن ها با استفاده از شماره آن ها مشخص می شود. هنگام خرید سوزن های خیاطی  از شما شماره سوزن را می پرسند.اگر توجه کرده باشید حتما دیدید روی سوزن های  خیاطی دو شماره ثبت شده است.

 

شماره سوزن ها نشان دهنده اندازه آنهاست. هنگام خرید سوزن چرخ خیاطی شماره سوزن را باید بدانید. هرچه عدد روی سوزن چرخ کوچکتر یعنی سوزن نازک تر و ظریف تر است. اعداد بزرگتر و بالا به معنای ضخیم تر بودن سوزن است. وقتی سوزن خیلی نازک یا خیلی ضخیم باشد مناسب استفاده برای چرخ خیاطی نیستند. این دسته از سوزن ها برای دوخت با دست استفاده می شوند. پس هنگام دوخت، سوزن را متناسب با نوع پارچه انتخاب کنید تا مشکلی برای دوخت و چرخ خیاطی پیش نیاید. هرچه ضخامت پارچه بیشتر، باید از سوزن با شماره بالاتر استفاده کنید.

 

سوزن چرخ شماره 12 معمولاً برای تمام پارچه ها مناسب است. برای چرخ گلدوزی سوزن شماره 11 سوزن مناسبی است. برای دوخت پارچه های ضخیم مثل پارچه های پشمی و پارچه های مبلی سوزن شماره 14 به بالا سوزن مناسبی است.

روی سوزن ها دو عدد حک شده است. مثلا روی یک سوزن چرخ عدد 90/14 ثبت شده است. سوزن مناسب چرخ های اروپایی سوزن های شماره 60 تا 120 می باشد. سوزن مناسب چرخ های آمریکایی سوزن های شماره 8 تا 21 می باشد

 

سوزن چرخ شماره 70-60/(10-8) مناسب دوخت پارچه های ظریف و سبک مانند پارچه ابریشمی و حریر هستند.

 

سوزن چرخ با شماره 80-75/(12-11) مناسب دوخت پارچه های سبک مانند پارچه های پنبه‌ای، ساتن است.

 

سوزن با شماره 14/90 مناسب دوخت پارچه های با ضخامت متوسط مانند پارچه های کتان و پشمی نازک است. ایده آل ترین سایز سوزن چرخ این شماره است.

 

سوزن چرخ با شماره 16/100 مناسب دوخت پارچه های ضخیم مانند پارچه های جین، فاستونی وپرده است.

 

سوزن با شماره 18/110 مناسب دوخت پارچه های خیلی ضخیم و سنگین مانند پارچه های جین سنگین است.

 

سوزن با شماره 20/120 نوک تیز ندارند و مناسب دوخت پارچه های خیلی خیلی ضخیم هستند. این شماره سوزن برای چرخ خیاطی استفاده نمی شود.

 

سوزن دم آبی

سوزن چرخ خیاطی ژرسه یا سوزن دم آبی یا ته آبی یا ته دودی جهت دوخت پارچه های ساتن و حریر استفاده می شود، انتهای این سوزن ها در بیشتر مواقع به رنگ آبی است.

 

سوزن چرخ صنعتی

سوزن چرخ  خیاطی صنعتی راسته دوز دی بی ( DB): یا اورگان ژاپن بیشتر در ضخیم دوزی مورد استفاده قرار می گیرد. ته این سوزن گرد است، به همین دلیل به سوزن ته گرد معروف است.  در میان خیاطان این سوزن به سوزن راسته دوز مشهور است.

 

نوع شماره 11 این سوزن برای دوخت روسری، حریر، پرده و آستری استفاده می شود.

سوزن شماره 14 دی بی برای دوختن پارچه های ضخیم متوسط مثل تریکو، روتختی و پارچه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن شماره 16 آن برای دوختن پارچه های تقریبا ضخیم مثل مانتو و کتان استفاده می شود.

شماره 18 دی بی برای دوخت پارچه های ضخیم تر مثل چرم و جین می باشد.

سوزن چرخ خیاطی صنعتی زیگزاگ دی سی (DC ): این سوزن قد کوتاهی دارد و در چرخ های سردوز استفاده می شود. این سوزن به نام های دیگر مانند سوزن زیکزاک، زیگزال، سرنخ، ریشه بندی و اورلوک معروف است.

تفاوت سوزن DB با سوزن DC : قسمت بالایی سوزن DC از سوزن DB قطورتر است و طول آن نیز کمتر می باشد و برای دوخت و دوز های سریع مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سوزن چرخ صنعتی میان دوز دی وی (DV) : این نوع سوزن در چرخ های میاندوز استفاده می شود.  این سوزن جهت دوختن جادکمه ها، حرفه ای دوزی و تمیز دوزی می باشد. سوزن میاندوز با شماره های 11، 12 و 14 ساخت کشورهای چین و ویتنام در بازار وجود دارد.

 

سوزن چرخ صنعتی پس دوز: این سوزن یک سوزن سرکج و منحنی شکل می باشد که در چرخ های صنعتی استفاده می شود. این سوزن برای دوختن پیراهن کتان، شلوار کتان، پیراهن مردانه، لباس کار و درزهای پایین در شلوار استفاده می شود.

 

سوزن ژرسه دی پی(DP ): سوزن چرخ خیاطی دی پی برای دوخت پارچه های استرچ و ریون مناسب هستند. این نوع سوزن چرخ به نام های دیگری مثل سوزن چرخ خیاطی ریون، سوزن خیاطی کشباف، سوزن جادکمه و سوزن ژرسه دوزی معروف است. در هنگام دوختن با سوزن ژرسه از نخ های بادوام، با کیفیت و نازک مثل نخ ابریشم استفاده کنید تا در هنگام دوخت سوراخ یا حفره ای بر روی پارچه ژرسه درست  نشود.

 

سوزن دوقلو ژرسه:  این سوزن جهت دوخت درزهای مرتجع استفاده می شود که به لبه دوزی هم معروف است. علاوه بر این جهت دوخت پایین لباس استفاده می شود. این سوزن دوخت های مستقیم بر رو و زیر پارچه  و دوخت زیگزاگی ایجاد می کند. این سوزن مانند سوزن ژرسه دوزی لبه پارچه را می دوزد. از سوزن دوقلو برای دوخت لباس هایی از جنس تریکو و کشی استفاده کنید چون به دوخت ها حالت ارتجاعی داده و دوخت شکافته نمی شود. سوزن دوقلو دوختی شبیه ماشین میاندوز به شما می دهد.

 

 

1 دیدگاه در “آشنایی با انواع سوزن چرخ خیاطی+عکس

  1. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. Its always exciting to read articles from other writers and practice a little something from other sites.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *